Tohum Kılıfları ile Mahsüller Kuraklığa Dayanacak


Araştırmacılar, nemi emen ve bitkileri kuraklığa karşı koruyabilen, besin açısından zenginleştirilmiş jel kaplama geliştirdi.

Dünyanın birçok bölgesi giderek daha sıcak ve daha kuru hale geliyor ve bu trendin iklim değişikliği altında yoğunlaşması bekleniyor. Bu, azalan verimler nedeniyle zaten gıda güvensizliği tehdidi altında olan dünyanın bazı bölgelerinde tarım için uygun alanlar da kısıtlı hale geldi.

Kılıf benzeri tohum kaplamaları, doğada zaten bulunan iki özelliği bir araya getiriyor. İlk olarak araştırmacılar, chia ve fesleğen gibi tohumları kaplayan ve su tutmalarına yardımcı olan jel benzeri yapıdan ilham aldı. İkinci olarak, birçok bitkinin kök sistemlerinde bulunan ve bitkilerin topraktan nitrojeni alıp sabitlemesine yardımcı olan rizobakterilerle olan simbiyotik ilişkisini geliştirmek istediler. Bu bakterilerin varlığı, gerekli olan gübre miktarını azaltabilir ve böylece uygulanmasını daha verimli hale getirebilir. 

Araştırmacıların geliştirdiği kaplamalar iki katmandan oluşuyor, ilki ipek ve şeker bileşiğinden oluşuyor. Bu katmana- rizobakteriler ve bazı besinler ekleniyor. Bu astar – içinde tohum bulunan – daha sonra, tohumu yumuşak bir jelde yastıklayan bir tür selüloz olan bir pektin ve karboksimetilselüloz tabakasına daldırılıyor.

Koruyucu, bakteri ve besin açısından zengin ipek astar, tohumlara, multivitamin gibi, çimlendiklerinde ilerlemelerini hızlandırmak için besinleri takviyesi yapıyor. Bu arada, jel tabakası, büyüyen tohumu yumuşatmak için toprakta bulunan her türlü suyu emerek bitkiyi aşırı sıcağa ve kuraklara karşı koruyor.

Kaynak: Marelli et. al. “Programmable design of seed coating function induces water-stress tolerance in semi-arid regions.” Nature Food. 2021.

Previous Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri Seçildi
Next Forbes İK Konseyi Üyelerinden Stratejiler