Uluslararası Havacılık Sektöründe Yaratıcı Pazarlama


Aslı’nın Merceğinden

Uzm. Aslınur Kapçık

YTÜ İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim YL. Mezunu

Yeniliklerin en yakından takip edildiği havacılık sektörünün paydaşları her gün kendilerini tutundurmak ve rekabet avantajı elde etmek için yeniliğe sığınmaktadır.

İşte bu sebepledir ki; pazarlama alanında yaratıcılık kokan içeriklere her dakika bir yenisi eklenmektedir.

Kuşkusuz, Güvenlik ve müşteri memnuniyeti, havayollarındaki pazarlamanın en güçlü silahlarından biri…

Havayollarının ürünü hizmet olduğu için stoklanamaz bir ürün satışa sunuluyor. Burada da deneyim en önemli etken olarak göze çarpıyor. Unutmamak gerekir ki; deneyim kişiye özeldir. Örneğin; aynı destinasyona giden uçakta yan yana oturan iki müşteri için hizmet çok farklı olabilir. Müşterilerin istek ve talepleri bu noktada önemli bir rol oynar.

Müşterilerin önemsedikleri tek kriter, uçak bileti ve uçuş hizmeti değildir. Havaalanın rahatlığı, tarifeler, dakiklik, şirketlerin kimlikleri (sadece havayolu değil, yer hizmeti, devlet, havaalanı), ikramlar, yer hizmetleri hatta otopark hizmetleri dahil olmak üzeri dış etkenleri de değerlendirirler. Sektör bu noktada gruplara ayrılmış müşteri kitlelerine hitap etme şekillerine göre iş modeli belirler. Örneğin; fiyat odaklı müşteriler için düşük maliyetli havayolları (low-cost airlines) oldukça önemlidir.

Bu tür havayolları bilindiği üzere maliyetleri kısmak için türlü yollar denemektedir; en bilinen örneklerden biri American Airlines’ın uçakta ikram ettiği salatadan bir tane zeytin eksilterek yılda 1 milyon dolar tasarruf etmesidir. Zaman zaman kamuoyunda esprilere neden olan bu durumu, yüzleri güldüren bir reklam filminde havayollarının oksijen maskesi için dahi ücret istediği bir parodi ile anlatmışlardır.

Açık hava reklamcılığına teknoloji aracılığıyla yeni bir soluk kazandıran isimlerden biri de; British Airways olmuştur. flightradar24.com verilerini kullanarak, uçakların hangi uçuş kodu ile hangi destinasyonlara gittiğini gösteren havayolu, reklamında gökyüzüne ilgi duyan bir çocuk figürüne yer vererek dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Yaratıcılık, havayolları reklamlarının viral hale gelmesinde azımsanmayacak derecede önemlidir. WestJet, yılbaşı kutlamaları için çalışanlarıyla beraber yolcularının hayallerini gerçekleştirmek için çıktıkları yolu anlatan bir reklam filmine yer vermiş ve adından bolca bahsettirmeyi başarmıştır. Önce şaşıran sonra ise sevince gark olan bir çok insanın mutlu anlarını konu alan reklam filmi, çok kısa sürede 14 Milyon izlenme skoru elde ederek interneti ele geçirmiştir.

Bu kadar yaratıcılık konusu geçerken; KLM’den bahsetmemek olmaz. Şirket, havacılık sektörü içerisinde interaktif pazarlamanın zekice bir kullanımını bulmuş ve yeni bir ufuk açmıştır.

Farklı kentlerin merkezi noktalarına yerleştirilmiş interaktif bir kutu aracılığıyla iki farklı ülkede yaşayan bambaşka insanları bir araya getirmiş, kültürler arası köprü kurmuş ve hedef kitlesine yeni bir pazarlama deneyimi sunmuştur.

Bir sonraki yazımızda; ülkemizden örneklerle yaratıcı pazarlamanın etkisini konuşmaya devam edeceğiz …

Previous Yıldızlarla Söyleşi
Next THY'nin Yaratıcı Pazarlama Yolculuğu

No Comment

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir