THY’nin Yaratıcı Pazarlama Yolculuğu


Aslı’nın Merceğinden

Uzm. Aslınur Kapçık

YTÜ İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim YL. Mezunu

Geçtiğimiz yazımızda, havacılık sektöründeki yüksek rekabet ortamının pazarlama stratejilerindeki yaratıcılığı nasıl ön plana çıkardığını konuşmuş, sektörün uluslararası aktörlerinden örnekler paylaşmıştık.

Bu yazımızda, kendi sektöründe gerçekleştirdiği yaratıcı pazarlama çalışmalarıyla başarısını çoğu kez ispatlayan bayrak taşıyıcımıza yer vereceğiz.

Milli gururumuz Türk Hava Yolları, her yeni yayınladığı reklam filmi ile kalplere dokunmayı ve marka olarak sektörel liderliğini korumayı gerçekten çok iyi başarıyor.

Ancak, belki de, tüm reklamları içerisinde en çok kalbimize dokunan ve bizleri duygulandıran 85.yıla özel hazırladığı prodüksiyon oluyor.

Hepimizin izlerken gözlerimizin dolduğu kısa film tadında bir tarihsel gelişim hikayesi yansıtan THY 85.Yıl reklam filmi çok beğeni almış ve takdir toplamıştı.

Filmdeki doğum sahnesinde izlediğimiz erkek kabin memurunun, o hikâyenin yıllar önce uçuş sırasında dünyaya gelen bebek olması adeta hepimizi can evinden vurdu. Bu ince düşünülmüş detay, hikayeye kattığı yaratıcılık ve duygu ile uzun süre gündemden düşmedi.

Havacılığın güçlü markalarından olan THY, bir diğer reklam filminde bu sefer sporun iki önemli markalaşmış ismiyle büyük bir işbirliğine imza attı. THY’nin kısa film serisi tadında olan Messi ve Bryant kapışması, yıllarca konuşuldu ve paylaşıldı.  Hala markanın akıllara kazınmış reklamlarının başında gelmekte…

THY’nin unutamadığımız çok başarılı bir diğer reklamı ise, Hayal Edince’dir. Tüm Türkiye, 3 çocuk oyuncunun başı çektiği bu reklam filmini hala hatırlar. “Çok istersek gelen bence” repliği ise, hala yüzlerimize tebessüm getirmeye devam edecek kadar unutulmaz…

Previous Uluslararası Havacılık Sektöründe Yaratıcı Pazarlama
Next Türkiye'nin ilk Decacorn'u : Trendyol

No Comment

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir