Teknopark İstanbul’dan 100 Milyon TL’lik Girişimcilik Merkezi


Teknopark İstanbul, 100 milyon TL yatırım ile inşa ettiği girişimcilik merkezinin açılışını yaptı. Kuluçka merkezi Cube Incubation için inşa edilen 10 bin metrekarelik merkezin İstanbul’dan dünyaya açılmaya odaklanan 250’den fazla girişimci grubunu ağırlamaya hazırlandığı kaydedildi.

Teknopark İstanbul, kuluçka merkezi Cube Incubation için inşa ettiği 10 bin metrekarelik girişim merkezinin açılışını yaptı. 100 milyon TL’yi aşkın yatırım yapılan merkezin açılışına Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, İTO Başkanı ve Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şekib Avdagiç, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu ve girişim ekosistemin oyuncuları katıldı.

Yapılan açıklamaya göre, yeni merkez, katma değeri yüksek, ülke ekonomisine katkı sunacak ve İstanbul’dan dünyaya açılmaya odaklanan 250’den fazla girişimci grubunu ağırlamaya hazırlanıyor. Özellikle, derin teknoloji, siber güvenlik ve sağlık alanındaki girişimcileri odağına alan merkez, temiz odaları, ıslak ve kuru laboratuvarları, montaj atölyesi ve siber güvenlik laboratuvarı ile Türkiye girişim ekosisteminin ihtiyaç duyduğu altyapıyı ve destekleri sunmaya hazırlanıyor.

YENİ PROGRAMLAR DEVREYE ALINDI

Deeptech.ist projesine yönelik çalışmaları yeni merkezinde de sürdürecek olan Cube Incubation’ın, Boostcube ofislerini de yeni merkeze taşıyarak girişimcilerin iş süreçlerini hızlandırmaya odaklandığı kaydedildi.,Türkiye’de ve globalde pazar payı edinebilecek girişimciler için fikir aşamasından globalleşme seviyesine kadar özel programlar hazırlayan Cube Incubation’un, 2021 yılının başında duyurduğu Ideacube, Campcube, Runcube ve BİGGcube programlarına ek olarak yeni merkezinde girişimcileri dünyaya açılmaya hazır hale getirecek Racecube programını da uygulama almaya hazırlanıyor.

Deeptech.ist programında ise girişimci seviyesine göre programa alacağı Deep Grow, Deep Bloom, Deep Expand programları üzerinde çalışan Cube Incubation ekibinin, dikey alanlarda girişimcilere hizmet vermek için Cybercube ve Biocube programlarını ilerleyen dönemde hizmete almaya hazırlandığı kaydedildi.

BİYOTEKNOLOJİYE 25 MİLYON TL YATIRIM

Teknopark İstanbul’un girişimcilerin hizmetine sunduğu yeni kuluçka merkezi binası 4 kattan oluşuyor.

Türkiye’nin ilk siber güvenlik kuluçka merkezinin de yer aldığı binada yer alan siber güvenlik Laboratuvarı girişimciler için önemli bir noktada konumlanacak. İçinde Biyoteknoloji gibi tematik kuluçka alanlarının yer aldığı merkezde yakın zamanda 12 ıslak ve kuru laboratuvar ve 8 temiz odanın da faaliyete geçmesi hedefleniyor. 25 milyon TL’den fazla yatırım yapılan biyoteknoloji katının Türkiye’nin sağlık alanında öncü rol oynamasında kritik bir yere sahip olması bekleniyor.

Verilen bilgiye göre, Teknopark İstanbul yeni kuluçka binasında Türkiye’nin ilk siber güvenlik kuluçka merkezini de girişimcilerin hizmetine sunuyor. 45’i aşkın siber güvenlik grubunu bu merkezde ağırlamaya hazırlanan Teknopark İstanbul siber güvenlik test merkeziyle de girişimcilere kritik altyapı ve destekler sunuyor.

Kaynak: https://www.haberturk.com/100-milyon-tllik-girisimcilik-merkezi-kapilarini-acti-3180040-ekonomi

Previous Tolga Önal ve Özkan Akkılıç tarafından kurulan Elopage, 38 milyon dolar yatırım aldı
Next Angel Effect, platformu üzerinden yaklaşık 6 milyon TL'lik yatırıma imza attı