OTİZM’Lİ ÇOCUKLARA YÖNELİK BİR SOSYAL GİRİŞİMCİLİK ÖYKÜSÜ: OTSİMO


Neşe’li Girişim Yolculuğu

Uzm. Neşe Aygün Özturan

YTÜ İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim YL. Mezunu

Değerli okurlarım,

Bugünkü yazımda Türkiye’deki sosyal girişimcilik örneklerinden olan bir uygulamayı paylaşmaya karar verdim. Ümit ederim ki, bu yazı Türkiye’de saklı nice sosyal girişimcilik cevherlerine ışık tutsun ve aileleri bu konuda bilinçlendirme yolunda da güzel bir adım olsun.

Gündemimiz; Otsimo! İyi düşünülmüş marka ismiyle yola çıkan bu girişimcilik, Zafer Elçik’in üniversite yıllarında bir arkadaşı ile birlikte hayata geçirdiği önemli bir sosyal girişim markası.

Genellikle her sosyal girişimcinin yolculuğu aynı noktadan başlar. İhtiyaç analizi gerçekleştirmek için, bir sorun tespiti yapmak ilk adımı oluşturur. Elçik’in yolculuğunun da çıkış noktası yine böyle oldu.

Zafer Elçik, 5 dakikadan fazla eğitime odaklanamayan otizmli erkek kardeşinin akıllı cihazlara olan ilgisini fark etti. Kardeşi, bu cihazlarda ortalama 60 dakika odaklanabiliyordu. Elçik, bu gözlemden ilham alarak oyun ile özel eğitimi birleştiren bir sosyal girişimciliğe imza attı.

Ülkemizde, özel eğitime ihtiyaç duyan otizmli bireyler için eğitim maliyetleri bir sorun teşkil ediyor. Haftada 2 saat geliştirilen öğrenme yöntemi ile özel eğitimin desteklenmesi fikri, Elçik’in fikrinin devlet tarafından da destek görmesinin de önünü açtı.

Karşılaştığı sorunu gözlemleyerek çözüm arayışına giden Elçik’in ilk yatırımcısı Galata Business Angels (GBA) oldu.

Otsimo, hali hazırda 20 kişilik kadrolu çalışanla açık denizlere açılmayı bekleyen bir gemi. Dışardan danışmanlık hizmeti de alan markanın ekibinde psikolog, konuşma terapistleri ve mühendisler yer alıyor. Başka bir deyişle, genişlemek ve büyümek için gereken güçlü beşeri kaynaklara sahip.

Kısa sürede elde ettiği başarıyla yol haritasını genişletme kararı alan Otizmo, bugün Down Sendromlu çocuklara ve konuşma güçlüğü çeken çocuklara da eğitim imkanı sunarak sosyal girişimcilikte iş modeli çeşitliliğine nasıl gidilebileceğinin güzel bir emsalini teşkil ediyor.

Özel eğitim ihtiyacı olan bireyleri dijital bir platform üzerinden bilişsel oyunlarla destekleme fikrinden yola çıkan Otsimo, bana kalırsa oldukça gelecek vaad ediyor.

Covid-19 salgını tüm dünyada eğitimi etkilese de, kanımca en büyük darbeyi özel eğitime vurdu. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar, eğitim ihtiyaçlarından mahrum kaldıklarından aileleri bu süreçte ihtiyaçlarını karşılamada sahip oldukları sınırlı kaynaklarla süreci yürütmeye çabaladılar. Bu noktada, özel eğitimi online platforma taşımış Otsimo gibi girişimler önemli bir boşluğu dolduruyor.

Bilhassa devletin ve sosyal girişimlere ilgi duyan risk sermayesi şirketlerinin yatırımları ile, özel eğitim platformuna yönelik desteğin sağlanması ile bu alandaki girişimlerin sayısının önümüzdeki günlerde tırmanışını seyretmemiz mümkün görünüyor.

Daha nice böyle güzel haberlere diyelim …

Sağlıkla kalın

A picture containing logo

Description automatically generated
A picture containing text, toy

Description automatically generated
Previous Mitsubishi Electric, 5G Açık İnovasyon Laboratuvarı kuruyor
Next Hint Startup Şirketi Delhivery'den İnovasyon Laboratuvarı Atağı