Eğitim Teknolojileri Girişimi Maqsad’a 2.1 Milyon Dolarlık Tohum Öncesi Yatırım


Fotoğrafta Maqsad Ekibi Bir Arada

Taha Ahmed ve Rooshan Aziz, Pakistan’da “100 milyon Pakistanlı öğrenci için eğitimi daha erişilebilir kılmak” hedefiyle yalnızca mobil cihazlara yönelik bir eğitim platformu girişimi olan Maqsad’ı kurmak için bu yılın başlarında Londra’daki strateji danışmanlığı ve yatırım bankacılığındaki işlerinden ayrıldılar. ”

Karaçi’de büyüyen çocukluk arkadaşları Ahmed ve Aziz, Pakistan eğitim sistemiyle ilgili zorlukların farkındalar; bu, özellikle büyük kentsel alanlarda yaşamayanlar için daha da kötü (ülkenin öğrenci-öğretmen oranı 44:1). Maqsad’ın kurucu ortağı Aziz, Pakistanlı çocukların okulları ile evleri arasındaki her kilometrelik mesafe için okula gitme olasılıklarının daha düşük olduğunu ve kızların dört kat daha fazla etkilendiğini söyledi.

Maqsad bugün, içerik platformu büyümesini geliştirmek ve Ar-Ge’ye yatırım yapmak için 2,1 milyon dolarlık tohum öncesi turunu duyurdu.

Sanal toplantılarla sadece üç hafta içinde tamamlanan tohum öncesi tur, Alter Global, Fatima Gobi Ventures ve Pakistan, Orta Doğu ve Avrupa’dan birkaç melek yatırımcının katılımıyla Indus Valley Capital tarafından yönetildi.

Aziz TechCrunch’a verdiği demeçte, Maqsad’ın gelirleri prodüksiyon stüdyosu, akademisyenler ve animatörler gibi şirket içi içeriği geliştirmek ve ayrıca Ar-Ge ve mühendisliği desteklemek için kullanacağını söyledi. Aziz, şirketin önümüzdeki bir iki yıl boyunca diğer STEM konularına genişleme planları ile 11. ve 12. sınıf matematiği de dahil olmak üzere Pakistan’daki K-12 eğitimine odaklanacağını söyledi.

İngilizce ve Urduca bir arada okul sonrası akademik içerik için tek durak noktası sağlayan Maqsad platformu, bireylere kişiselleştirilmiş bir eğitim sunmak için bir araya gelecek sınavlar ve diğer oyunlaştırılmış özelliklerle desteklenecek. Aziz, platform özelliklerinin, kullanıcıların yanıtlarına bağlı olarak bir sorunun zorluk seviyesini değiştiren uyarlanabilir testleri içerdiğini açıkladı.

Aziz şu şekilde konuştu: “Maksad” kelimesi Urduca amaç anlamına gelir. Herkesin bir amacı olduğuna inanıyoruz. Maqsad’ın misyonu, Pakistanlı öğrencilerin bu amacı gerçekleştirmesini sağlamak; İster Lahore gibi bir şehir merkezinden, ister Sindh’in ücra bir köyünden bir öğrenci olun: Maksad herkes için fırsat eşitliğine inanır.”

“Pakistan’daki geniş bant kullanıcılarının %95’inin mobil olduğu göz önüne alındığında, mobil öncelikli bir platform inşa ediyoruz. Diğer platformların çoğu mobil cihazlar için optimize edilmemiştir.” diye ekledi.

Eski bir strateji danışmanı olan kurucu ortak Taha Ahmed de vizyonlarını ” Öğrencilerin sınavlarını geçmelerini sağlamaktan daha fazlası. Pakistanlı öğrencilerin öğrenme biçiminde bir devrim başlatmak, ezberci ezberlemenin ötesine geçerek gerçek bir kavrayış alanına geçmek istiyoruz” sözleriyle aktardı.

Şirketin Nisan ve Mayıs aylarında küçük pilot uygulamalar yürüttüğünü ve 26 Temmuz’da tam ölçekli operasyonlara başladığını belirten Aziz, Maqsad’ın şu anda geliştirilmekte olan mobil uygulamasını önümüzdeki aylarda 2021’in 4. çeyreğinde piyasaya süreceğini ve erken erişim için bir bekleme listesine sahip olacağını aktardı ve “Pandemi sürecinin ilk günlerinde öğrencilerin mücadeleleri bizi bir pilot uygulama yapmaya motive etti. Umut verici ilk çekiş ve kullanıcı geri bildirimi ile eğitim sektörünü dijitalleştirme fırsatının boyutu çok netleşti” dedi.

Covid-19 tüm dünyada eğitim teknolojileri alanındaki girişimlerin büyümelerine ivme kazandırmış görünüyor.

Previous Hint Startup Şirketi Delhivery'den İnovasyon Laboratuvarı Atağı
Next Bir Kadın Girişimcinin Kurduğu Dünyadaki En Değerli Şirket: Canva